Uroda na talerzu

 

Dieta wpływa na nasze zdrowie – o tym wszyscy wiemy, choć nie zawsze pamiętamy. Jednak rzadko kojarzymy zjadane przez nas dania z wyglądem skóry, włosów czy paznokci. Dbamy o swój wizerunek stosując kremy, maseczki, peelingi, masaże, czy ćwicząc, ale zapominamy, że musimy również dostarczyć niezbędnych składników od środka, czyli z pożywieniem.

Odtruwanie

Najpierw dobrze usunąć ze swojego organizmu choć część substancji, które mogą negatywnie wpływać na nasz wygląd. Z produktami spożywczymi zjadamy bowiem często sporo toksyn. Wiąże się to zwłaszcza z nowoczesnymi sposobami uprawy roślin i hodowli zwierząt, a także z rozwojem przemysłu spożywczego i dodatków do żywności.

Można zdecydować się na kilkudniowe odtruwanie przechodząc na dietę wegańską, czyli jeść jedynie produkty pochodzenia roślinnego, lub ograniczyć się do owoców i warzyw. Z pewnością przyspieszy to proces detoksykacji, ale będzie jednocześnie wymagało więcej silnej woli. Może też spowodować gwałtowne reakcje organizmu na przykład bóle głowy, czy nudności. Odtruwanie będzie przebiegać sprawnie, jeśli będziemy pić dużo wody i tym samym na bieżąco wypłukiwać toksyny.

Alkalizacja

Na nasz wygląd może również negatywnie wpłynąć zakwaszenie organizmu. Powszechne w naszej diecie: mięso, wędliny, biała mąka, biały cukier, czarna kawa i czarna herbata mogą spowodować problemy skórne, czy nadmierne wypadanie włosów. Oczywiście warto ograniczyć produkty zakwaszające w naszej codziennej diecie, ale warto również wprowadzić żywność alkalizującą, czyli zasadotwórczą. Dobrze zacząć dzień od szklanki wody z sokiem z cytryny, bo między innymi cytrusy (mimo, że kwaśne) odkwaszają nasz organizm. Zasadotwórcze są również inne owoce i warzywa, wśród których na szczelną uwagę zasługują: bakłażan, cukinia, szpinak, kiwi, daktyle, figi, rodzynki. Warto również jeść kaszę jaglaną, migdały i grzyby, a do picia sięgnąć po zieloną herbatę.

Starzenie się skóry

Odpowiednio dobrane potrawy mogą zmniejszyć ilość powstających na naszych twarzach zmarszczek. Z wiekiem zewnętrzna warstwa skóry traci kolagen i elastynę, które nadają jej sprężystość. Pomocne w odbudowywaniu zniszczonych komórek i struktur kolagenu są białka, które znajdziemy między innymi w drobiu, rybach, soi, fasoli czy orzechach. Utrzymaniu elastyczności skóry sprzyja kwas oleinowy, którego bogatym źródłem jest oliwa z oliwek. Ważna jest również ilość wypijanych płynów, aby skóra była dobrze nawodniona powinniśmy ich wypijać 2 litry dziennie. Oczywiście procesy starzenia skóry hamują również antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze.

Antyoksydanty

Za procesy starzenia odpowiedzialne są wolne rodniki, a substancje, które je neutralizują to antyoksydanty. Najbardziej powszechnym z nich jest witamina C, którą znajdziemy między innymi w dzikiej róży, owocach jagodowych, cytrusach, warzywach kapustnych, papryce i natce pietruszki.

Dla urody bezcenna jest również pro-witamina A, czyli beta-karoten, która nie tylko jest przeciwutleniaczem, ale również wpływa na wygląd skóry zapobiegając jej przesuszaniu i łuszczeniu. Jej źródłem są owoce i warzywa o barwie żółtej, pomarańczowej i zielonej, takie jak: marchew, dynia, groszek zielony, fasolka szparagowa, koperek, morele i brzoskwinie.

Kolejnym powszechnym antyoksydantem jest witamina E występująca w tłoczonych na zimno olejach roślinnych, pełnych ziarnach zbóż, nabiale, rybach i orzechach. Jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc w mleku czy jogurtach 0% jej nie znajdziemy.

Przed wolnymi rodnikami chroni nas również selen, który dodatkowo zwiększa wchłanianie witaminy E. Znajdziemy go w drobiu, rybach, orzechach brazylijskich, pełnych ziarnach zbóż i ich kiełkach.

Ważnym składnikiem diety, który z jednej strony zwalcza wolne rodniki, ale również bezpośrednio wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci są kwasy omega 3. Działają one przeciwzapalnie łagodząc objawy między innymi zmian skórnych. Niestety są wrażliwe na wysoką temperaturę, więc większą zawartość tych kwasów będą miały tłuszcze tłoczone na zimno: lniany i rzepakowy, a także wędzone na zimno tłuste ryby morskie i owoce morza. Możemy również piec ryby w niższych temperaturach (około 60 stopni) przez dłuższy czas.

Antyoksydanty licznie występują w produktach pochodzenia roślinnego. Sporo ich znajdziemy w pomidorach, ale również w kawie, herbacie (zwłaszcza zielonej), czy kakao, dlatego w najnowszej piramidzie zdrowego odżywiania one również znalazły swoje miejsce. Przeciwutleniacze występują też w czerwonym wytrawnym winie, jedynym alkoholu polecanym przez lekarzy właśnie z powodu antyoksydantów.

Inne witaminy

Oprócz witamin A, C i E również witaminy z grupy B mogą mieć wpływ na nasz wygląd. Niacyna zapewnia dobrą kondycję włosów, poprawia ukrwienie skóry i jej ładny koloryt. Kwas pantotenowy przyspiesza porost włosów i regenerację komórek skóry. Z kolei pirydoksyna reguluje pracę naszych gruczołów łojowych i zapobiega wypadaniu włosów, a kwas foliowy regeneruje komórki skóry i chroni je przed wpływem czynników zewnętrznych.

Znajdziemy je w mniejszych lub większych dawkach między innymi w: w wątróbce drobiowej, chudym mięsie, rybach, jajkach, zielonych warzywach, strączkach, bananach, produktach pełnoziarnistych, drożdżach, grzybach i orzechach.

Superfoods

Nie ma jednego produktu, w którym znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Kluczem do zdrowia jest zróżnicowana dieta, w której występują pokarmy z różnych grup, a przede wszystkim dużo warzyw i owoców. Istnieje jednak żywność, w której pożądanych substancji jest więcej. To superfoods, spośród których warto wymienić te mające wpływ na naszą urodę:

  • Owies – zwalcza stany zapalne skóry,
  • Gryka – jest bogata z witaminy z grupy B i antyoksydanty (dodatkowo magnez i żelazo),
  • Czerwona papryka – zawiera między innymi beta-karoten i witaminę C,
  • Kiełki – są bogate w witaminy i przeciwutleniacze,
  • Pokrzywa – działa moczopędnie przez co oczyszcza organizm z toksyn, jest bogata w witaminy i minerały,
  • Siemię lniane – to bogate źródło prekursorów kwasów omega 3, poprawia kondycję skóry i włosów,
  • Ciecierzyca – poprawia stan skóry i włosów, jest bogata w witaminy i minerały,
  • Proso – odkwasza organizm, jest bogate w witaminy z grupy B,
  • Spirulina – oczyszcza wątrobę z toksyn.

Leczenie chorób skóry dietą

Dieta nie jest w stanie wyleczyć całkowicie większości chorób, w tym także chorób skóry, może jednak wpłynąć na złagodzenie objawów i mniej dotkliwy przebieg. W większości problemów zalecane jest przede wszystkim zwiększenie spożycia kwasów omega 3 oraz produktów bogatych w beta-karoten.

Przy trądziku warto również sięgnąć po orzechy brazylijskie zawierające selen, a także fasolę, drób czy ryby, które mają sporo cynku. Naukowcy odkryli, że młode osoby, których dieta była bogata w owoce i warzywa, a uboga w produkty przetworzone rzadziej cierpiały z powodu trądziku.

W łuszczycy polecana jest dieta śródziemnomorska, która składa się głównie z warzyw, owoców, pełnych ziaren zbóż, ryb i owoców morza, z dodatkiem oliwy z oliwek. Stany zapalne może również uśmierzać kurkuma.

W przypadku egzemy, szczególnie u dzieci, ważne jest odpowiednie zasiedlenie układu pokarmowego bakteriami. Źródłem dobrych bakterii jelitowych są jogurty naturalne, kefiry i kiszonki (kapusta, ogórki). Naukowcy odkryli również dobroczynne działanie herbaty ulung.

Sposób naszego odżywiania może znacząco wpłynąć na naszą urodę, warto więc spoglądać nie tylko w lustro, ale też przyjrzeć się temu, co kładziemy na swoim talerzu. Do diety należy dodać jeszcze oczywiście aktywność fizyczną, dzięki której mięśnie nabiorą kształtu, a skóra sprężystości… ale to kolejny temat rzeka i materiał na oddzielny artykuł.


Komentarze

Popularne posty