Kasza pęczak z warzywami

Przez wieki królowały na naszych polskich stołach (przed odkryciem Ameryki i sprowadzeniem ziemniaków - niepodzielnie). Potem zostały zepchnięte na margines przez modę na kluchy i ryż. Teraz wracają powoli (według mnie zbyt wolno) do łask. Mówię oczywiście o kaszach.

Gryczana jeszcze jako tako, ale tylko palona, bo jasną właściwie mało kto zna. Jaglanka staje się ostatnio popularna dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom (choć jako nieliczna z kasz ma wysoki indeks glikemiczny). Starsze osoby używają dość często kasz jęczmiennych, młodsze - kuskus, bo szybko (kuskus akurat nie polecam, też ma wysokie IG, a poza tym jest to ziarno oczyszczone).

Ja jakiś czas temu pokochałam pęczak, ma dla mnie oprócz smaku świetną konsystencję - grube miękkie lekko twardawe dobrze komponują się z miękkimi warzywami, fajnie się to wszystko gryzie (tak, tak moi drodzy nie tylko smak i wygląd mają znaczenie!).

Kasze są bardzo zdrowe, a im mniej rozdrobnione ziarno - tym zdrowsze.
- Mają sporo błonnika,
- dużo złożonych węglowodanów (które są naszym paliwem),
- sporo witamin - z grupy B (nawet tak mało popularnego kwasu foliowego) i witaminy E,
- sporo mikroelementów - głównie potas, żelazo i magnez.
Dodatkowo obniżają poziom cholesterolu i regulują ciśnienie.


Kasza pęczak z warzywami - dla 2 osób:
- 8 łyżek kaszy (jak nie lubicie pęczaku, to może być jaglanka, albo gryczana niepalona)
- cebula
- średnia cukinia
- bakłażan
- pomidor
- papryka
- papryczka chilli (jak ktoś lubi ostre)
- garść zielonych oliwek
- czosnek
- pół szklanki ciecierzycy (ugotowanej)
- tymianek (albo inne ulubione zioła)
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz

Ciecierzycę zalewamy poprzedniego dnia na noc (można od razu zalać więcej i zrobić sobie hummus - przepis tu), przelewamy wodą i gotujemy do miękkości pod koniec soląc nieco. Kaszę też gotujemy do miękkości w niewielkiej ilości wody, tak, żeby całą wchłonęła, ale się nie przypaliła:). Warzywa myjemy, kroimy i dusimy na oliwie zaczynając od cebuli - jak ta się zeszkli wrzucamy resztę. Jak się udusi, to doprawiamy i mieszamy z cieciorką i pęczakiem.

Komentarze

Popularne posty